29.05.2012 r.

ZMIANY WARUNKÓW ODBIORU TELEWIZJI W NASZYCH MIESZKANIACH

W najbliższym okresie naszych mieszkańców odbierających sygnał telewizyjny
z systemu kablowego ŻSM czekają zmiany. Od połowy br. zmieniają się powiązania prawne pomiędzy odbiorcami sygnałów w lokalach a operatorem systemu (firma ISKO), zaś w przyszłym roku zaniknie w przestrzeni sygnał podawany z naziemnej telewizji analogowej.

Zmiana powiązań prawnych wynika z obowiązku wdrożenia przepisów ustawy telekomunikacyjnej, nakazującej zawarcie bezpośredniej umowy o dostarczanie sygnału telewizyjnego pomiędzy Operatorem systemu, a indywidualnym Odbiorcą (użytkownikiem, przyłączonego do systemu TV kablowej, lokalu). Dotychczas to spółdzielnia miała umowę
z firmą ISKO, pełniącą rolę ustawowego operatora systemu kablowego. Spółdzielnia zbierała od mieszkańców opłaty za korzystanie z systemu, w tzw. pakiecie podstawowym, w tym za techniczne utrzymanie instalacji wewnętrznych i przekazywała je do firmy.

Z dniem 1 lipca 2012 r. , obowiązek zbierania opłat od mieszkańców w całości przejmuje firma ISKO (dotychczas zbierała opłaty za pakiety dodatkowe). W tej sprawie firma ISKO podpisuje z mieszkańcami indywidualne umowy (akcja trwa już od blisko
6 m-cy). Według przekazywanych nam meldunków od firmy, zamierzają oni zakończyć tą akcję do 30 czerwca br. Dla tych wszystkich, którzy nie zdążą podpisać umów do tego terminu przewidziany jest dodatkowy margines czasu na załatwienie tej sprawy. Oznacza to, że spóźnialskim na pewno nie będzie wyłączony sygnał TV. Z dniem 1 lipca br firma ISKO obiecała tak zorganizować system poboru opłat za sygnał TV, by nie stał się on uciążliwy dla mieszkańców, szczególnie tych starszych z odległych osiedli.

Dla zainteresowanych, którzy nie mieli jeszcze kontaktów z Biurem Abonenta firmy, informujemy że mieści się ono na os. Wschód przy ulicy Izy Zielińskiej 36, obok Administracji Osiedli, telefony 46 8559975 lub 46 8559976.

Po terminie 30 czerwca br. pieniądze za pakiet podstawowy TV kablowej (za okresy bieżące) nie będą przyjmowane przez spółdzielnię i jej placówki.

Druga rewolucyjna wręcz zmiana dotyczy przejścia w naszym kraju z odbioru  telewizji analogowej na sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Sygnał cyfrowy nadawany był już z platform satelitarnych (Cyfra+, Polsat Cyfrowy, telewizja N, TP SA). Jest też wprowadzony do naszego systemu kablowego obok sygnału analogowego. Jednak po
31 lipca 2013 r. sygnał analogowy zniknie, a w jego miejsce pozostanie w emisji sygnał cyfrowy także w telewizji naziemnej (nie poprzez satelity).

Telewizja analogowa – to tradycyjna, wykorzystywana od dziesięcioleci technika nadawania sygnału. Jednak sygnały telewizyjne nadawane w dotychczasowy, analogowy sposób zajmują bardzo dużo miejsca w paśmie istniejących częstotliwości. Sygnał cyfrowy jest bardziej skompresowany (czytaj sprasowany), co pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie częstotliwości. Obrazowo mówiąc na tym samym kanale w miejsce jednego analogowego można będzie nadawać kilka kanałów cyfrowych. W przestrzeni robi się więc więcej miejsca dla kolejnych programów.

Telewizja cyfrowa – obok zwiększenia ilości programów, polepsza jakość obrazu i dźwięku. Eliminuje zakłócenia (odbicia, szumy i śnieżenia). Pozwala nadawać obraz w różnych formach, umożliwia równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych, zwiększa dostęp do usług multimedialnych itp.

UWAGA: wszystkie programy (ich ilość będzie ograniczona) w cyfrowym nadawaniu naziemnym mają być bezpłatne i to jest wymóg ustawowy.

Sprawa sprzętu. Stare analogowe telewizory nie potrafią odbierać sygnału nadawanego cyfrowo. Telewizor taki należy wymienić na nowy z dekoderem cyfrowym. Jeśli zaś nie chcemy się z nim rozstać powinno się kupić dekoder (zwany też set top boxem).

Niemal wszystkie dekodery, które są dziś dostępne na rynku to dekodery HD umożliwiające odbiór telewizji o wysokiej rozdzielczości (czyli znacznie lepszej jakości). Możemy je stosować zarówno wtedy gdy mamy nowoczesny telewizor plazmowy lub LCD, LED jak i starszy telewizor kineskopowy.

Dekodery kosztują od blisko 100 zł do ponad 200 zł w zależności od producenta oraz parametrów.

Ale uwaga. Telewidzowie korzystający z płatnych platform satelitarnych nie muszą wymieniać odbiorników TV. W ich przypadku w odbiorze nic się nie zmienia.

Problemów z odbiorem telewizji cyfrowej nie będą mieć także odbiorcy sygnału z systemu kablowego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła obowiązek na operatorów kablówek  dostarczania programów naziemnej telewizji cyfrowej do swoich klientów.

- Abonenci telewizji kablowych (w tym większość naszych mieszkańców) zachowają swoje pakiety programowe na dotychczasowych warunkach i nie zauważą oni wyłączenia emisji analogowych.

Jednak według oświadczenia szefów firmy ISKO, stan taki będzie trwał jeszcze tylko przez pewien czas, po wyłączeniu nadajników analogowych do chwili wyeksploatowania się obecnie pracujących urządzeń na stacji czołowej firmy (centrum przekazu programów każdej sieci kablowej). Nowe zastępcze urządzenia analogowe nie będą już produkowane. Z tego względu abonenci odbierający programy w systemie analogowym muszą się liczyć  z tym, że tych programów będzie coraz mniej, aż do całkowitego wyłączenia a opłaty będą takie same, a nawet większe.

Zatem jak będzie, przyszłość pokaże, a my będziemy o tym informować naszych mieszkańców.

 

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu