03.04.2018 r.

MIESZKANIE PLUS, CZY MIESZKANIE MINUS

            Nie ma ziemi, brakuje rąk do pracy, drożeją materiały budowlane. Rząd zastanawia się, co zrobić aby program Mieszkanie Plus w końcu ruszył z miejsca. Coraz częściej pojawiają się informacje o kłopotach Rządu RP z realizacją tego sztandarowego programu.

            Rząd już oficjalnie przyznał, że jego sztandarowy program Mieszkanie plus nie działa i planuje jego lifting.

Adresaci rządowego programu mogą się czuć rozczarowani. W przypadku Mieszkania plus mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której akcja promocyjna realizowana przez Rząd
i przychylne mu media wyolbrzymiała sukcesy wspomnianego programu. Pod koniec minionego roku wiele osób ze zdziwieniem dowiedziało się, że budowanych jest mniej niż 2000 „mieszkań plus” w ramach komercyjnej części programu. Mowa o części realizowanej przez spółkę B.G.K. Nieruchomości i cechującej się brakiem urzędowego limitu czynszów.

            W tej chwili jeszcze gorzej przedstawia się realizacja regulowanej części programu Mieszkanie plus. Chodzi o budowę mieszkań z limitami czynszu, która miała być nadzorowana przez Krajowy Zasób Nieruchomości. Wspomniana instytucja (KZN) niedawno informowała o wstępnym porozumieniu z samorządami w sprawie budowy pierwszych 5600 mieszkań. Jednak informacje dotyczące tych planów inwestycyjnych zniknęły ze strony internetowej KZN-u.

            W ostatnim czasie niestety mamy do czynienia z prawdziwym chaosem informacyjnym dotyczącym dalszej przyszłości programu Mieszkanie plus. Rząd przygotował projekt ustawy czynszowej (dopłat do czynszu dla najuboższych), które miałyby złagodzić podwyżkę planowanych stawek. Rządowy program Mieszkanie plus nie ruszył jeszcze
z miejsca. Realizowany jest za to na zasadach komercyjnych jego pilotaż i oddawane są,
w jego ramach do użytku, pierwsze mieszkania. I okazuje się, że czynsz za najem lokalu
w ramach programu jest bardzo wysoki – wobec czego rząd chce dopłacać do czynszu i to niemało. A będą to kwoty w skali roku około miliarda zł.

            Resort budownictwa chce by lokale te budowali deweloperzy, TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe i spółka BGK Nieruchomości. Chce ponadto by deweloperzy budowali mieszkania w ramach programu 20 ÷ 25 proc. poniżej kosztów rynkowych.

            Nie jest dotychczas określone, czy zostanie utrzymana koncepcja stopniowego wykupu mieszkań (przez 30 lat). Właśnie to rozwiązanie szczególnie interesowało osoby, które nie mogą zaciągnąć kredytu mieszkaniowego albo są sceptyczne wobec takiego rozwiązania.

            Nawet jeśli propozycja wykupu „mieszkań plus” zostanie podtrzymana, to osoby zainteresowane rozwiązaniem, prawdopodobnie będą musiały się liczyć ze znacznie wyższymi kosztami.

            Z kolei krajowi eksperci budownictwa uważają, że rozpoczęcie w ciągu roku budowy w ramach programu 100 tys. lokali to utopia. Powodów jest kilka: brak rąk do pracy, procedury administracyjne, czy kłopoty z infrastrukturą. Do tego dochodzą drożejące od początku roku (o 10 ÷ 15%) materiały budowlane. Według nich budowa tych mieszkań wydaje się niemożliwa.

--------------------

MY W NASZEJ SPÓŁDZIELNI SPRÓBOWALIŚMY INACZEJ

            Jak czytelnikom wiadomo w 2017 r. podjęliśmy działania projektowe i przygotowaliśmy do realizacji cztery budynki mieszkalne.

Są to 3 budynki na osiedlu Piękna o łącznej ilości 64 mieszkań i jeden na os. Batorego o 50 mieszkaniach.

Na każdy z budynków jest opracowana dokumentacja i uzyskane stosowne pozwolenia na realizację każdego z nich.

            Przez cały 2017 r. czekaliśmy na decyzję Rządu, co do ustanowienia systemu finansowania nowych mieszkań z włączeniem do grupy beneficjentów systemu, spółdzielni mieszkaniowych. Nie doczekawszy się tej decyzji w 2017 r., wybraliśmy drogę współpracy
z bankiem spółdzielczym, który skredytował naszą inicjatywę.

Z początkiem IV kw. 2017 r. podpisaliśmy stosowną umowę kredytową i uruchomiliśmy budowę 16-lokalowego budynku przy ul. Werbickiego 6. W budynku tym dla 6-ciu mieszkań będzie ustanowione prawo odrębnej własności – po wpłacie pełnego wkładu odpowiadającego kosztowi realizacji lokalu, a dla 10-ciu mieszkań lokatorskie prawo do lokalu. W tym drugim przypadku nabywca musi wnieść w okresie oczekiwania wkład lokatorski odpowiadający 35% wartości lokalu. W tym momencie staje się pełnoprawnym członkiem spółdzielni. Pozostała część kosztu jest rozłożona na raty spłacane w okresie
25-letnim, przy czym w każdym momencie istnieje możliwość wcześniejszej spłaty pozostałych kosztów budowy lokalu i wystąpienia z wnioskiem o przekształcenie prawa lokatorskiego w prawo odrębnej własności.

            Ponieważ średnia powierzchnia dwupokojowych lokali to około 52m2, zaś koszt budowy m2 lokalu z kosztem kredytu lokatorskiego wynosi 4726,45zł, to średni wkład lokatorski brutto wynosi ok. 86 tys. zł. Można go wnieść w dwóch ratach w okresie realizacji budynku.

            Wydaje nam się, że warunki jakie oferujemy rodzinom które ze względu na dochody nie łapią się na lokale komunalne, ale nie mają jednocześnie zdolności kredytowej – powinny być dla nich do przyjęcia. Nasze kryteria jakie im stawiamy to:

- kryterium dochodowe (minimum 5.000 zł. brutto na rodzinę, lub 3.000 zł brutto na  
   gospodarstwo 1-osobowe)

- nieposiadanie samodzielnego lokalu mieszkalnego lub posiadanie lokalu o niskim

standardzie.

Dla zabezpieczenia roszczeń obydwu stron umowy lokatorskie z nabywcami będą sporządzane w formie aktu notarialnego.

            Budynek przy ul. Werbickiego 6, jest w trakcie realizacji co widać na przedstawionej fotografii. Umowa z Wykonawcą zakłada przekazanie go do eksploatacji w IV kw. br.

Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do pilnego kontaktu z naszym działem lokalowym, gdyż nasza oferta jest już w 40% wykorzystana. Warto się nie spóźnić, gdyż nasze kolejne realizacje jeszcze poczekają na pojawienie się nowych źródeł finansowania budowy mieszkań, które obejmą też spółdzielnie mieszkaniowe.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu